19 Eylül 2019 Perşembe

BTK'dan fidye virüsü Bad Rabbit hakkında açıklama!

27 Ekim 2017 Cuma 17:21 tarihinde eklendi | 961 defa okundu

Sevgili Öğrencilerimiz,

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde çalışan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ‘Bad Rabbit’ adlı ransomware zararlı yazılımına karşı uyarıda bulundu.

USOM’dan yapılan açıklamada, dünya genelinde kendisini Adobe Flash güncellemesi olarak göstererek sistemlere bulaşan BadRabbit adlı ransomware zararlı yazılımının sisteme indirilen zararlı bir dosya ile bulaşıp tüm dosyaları şifreleyerek açılması için ücret talep ettiği belirtildi. Açıklamada, “USOM kullanıcı ve sistem yöneticilerine merak uyandıran phishing e-postalarına karşı dikkatli olunmasını, eklerinin kesinlikle açılmamasını, sistemlerin güncel tutulmasını ve güvenilir olmayan sitelerden gelen Adobe Flash güncellemesine dikkat edilmesini tavsiye etmektedir" ifadeleri kullanıldı. BadRabbit adlı ransomware zararlı yazılımı hakkında BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan da twitter üzerinden, “USOM: Phishing epostaları kesinlikle açılmamalı. Güvenilir olmayan sitelerden gelen güncellemelere dikkat edilmeli” şeklindeki açıklamayı alıntılayarak vatandaşları uyardı.

 

Siz değerli öğrencilerimiz, Canlı desleri izlemek için Adobe yazılımını kullandığınızdan dolayı bu hususta daha dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz.

Güvenli olarak adobe Flash Player yüklemek isterseniz. burayı tıklayınız....

Uzaktan Eğitim MYO
Müdürlüğü

 

Resmi kullanmak için tıkla