23 Ocak 2021 Cumartesi

Final Sınavları Hakkında Detaylı Açıklama (Sıkça Sorulan Sorular)

11 Ocak 2021 Pazartesi 13:45 tarihinde eklendi | 534 defa okundu

Sevgili Öğrenciler,

Aşağıda Final sınavları ile ilgili sıkça sorulan sorulara yanıt bulabilirsiniz:

1. Final sınavları hangi platform üzerinden yapılacaktır?

Final sınavlarınız canlı derslerin de yapıldığı ALMS (uzak.isparta.edu.tr) üzerinden yapılacaktır. 

2. Final sınavları neden belirli saatler arasında yapılmaktadır?

YÖK'ün tavsiye kararı gereği ve ölçme ve değerlendirmenin uygun bir şekilde yapılabilmesi için Yılsonu Final/Bütünleme sınavlarında sınav güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle diğer üniversitelerde de olduğu gibi her ders için sınav saati belirlenmekte ve sınav esnasında yapılan işlemler loglanmaktadır.

3. Final sınavları neden haftasonunda yapılmaktadır?

Uzaktan Eğitim MYO 2008 yılından beri uzaktan öğretim yöntemi ile eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmekte olup kurulduğu yıldan itibaren Yılsonu Final ve Bütünleme sınavlarını çalışan öğrencilerini de düşünerek haftasonu oturum şeklinde (açıköğretim modeli) yüz yüze olarak Isparta'da yapmaktadır.

Pandemi koşullarında öğrencilerimizin Isparta'ya gelmesi mümkün olmadığından Final sınavları daha önce yapıldığı şekliyle haftasonu 1 günde maksimum 3 sınav olacak şekilde planlanmıştır.

4. Final sınavları neden 2 haftasonunda yapılıyor?

Sınavlarınız internet ortamında yapılacak olup internet kesintisi vb gibi durumlar göz önünde bulundurularak her derste sınav için gereken süreden daha fazla zaman dilimi ayrılmıştır. Öğrencilerimizin 1 günde çok fazla sınava girmemesi için sınavlar 2 haftasonuna yayılmıştır.

Örnek: Türk Dili I sınavı 30 dk olduğunu varsayılırsa öğrenci 1 saatlik zaman aralığı içerisinde istediği zamanda sınava girebilecektir.

5. Sınav esnasında problem yaşarsak ne yapmalıyız?

Sınavlar esnasında yaşadığınız sorunları uesinav@isparta.edu.tr mail adresine iletebilirsiniz. ALMS sistemi sınav esnasında yaptığınız bütün işlemleri loglamaktadır. Sınav log kayıtlarınız incelenerek durumunuz değerlendirilecektir.

6. Final sınavlarına giremeyen Bütünleme sınavına girebilir mi?

Final sınavına giremeyen öğrencilerin Bütünleme sınavına girmelerinde bir engel yoktur.

 

Resmi kullanmak için tıkla